Street Håndbold i skolen spilles til 2 mål med to mål felter, uden fysisk kontakt og ingen driblinger gør spillet helt specielt, hvor der er næsten ingen afbrydelser er og det angribende hold altid spiller i overtal fordi målmanden skal med i angrebet, så det bliver lettere at få flere afslutninger og vil undgå for mange spiller mod spiller konfrontationer.
Før et skudforsøg på mål, kan der vælges at alle spillere på det angribende hold skal røre bolden inden skud på mål. (Det vil give flere aha oplevelser for spillerne. Det vil hjælpe alle spillere til at være en del af spillet og holdet.) Efter skud mod mål fra det angribende hold hjem og røre målfeltet inden der må dækkes op.
Er der udskiftningsspillere foregår det når den person der har afsluttet mod mål løber ud og skifter med udskiftningsspilleren der har været ude længst tid, en slags rotationsordning, de står på en række på sidelinien. Personen der skiftes ind løber enten i mål eller forsvaret. Så antallet af udskiftningsspillere kan være mange, alt efter deres tålmodighed.